Skip to main content

Courses

S.No. Course Instructor Department
1 AE211A: Incompressible Aerodynamics Dr. Rakesh Kumar AERO
2 AE251A: Experiments In Aerospace Engineering-I Dr. Kamal Poddar, Dr. Rajesh Kitey AERO
3 AE322A: Aircraft Control Systems Dr. Dipak Giri AERO
4 AE341A: Airbreathing Propulsion Dr. Rajesh Ranjan AERO
5 AE351A: Experiments In Aerospace Engineering -Ii Dr. Abhijit Kushari, Dr. Arun Perumal, Dr. Rajesh Kitey AERO
6 AE371A: B Tech Project 1 Dr. Vaibhav Kumar Arghode AERO
7 AE421A: Experiments In Flight Mechanics Dr. Subrahmanyam Saderla AERO
8 AE462A: Aircraft Design-Ii Dr. Gopalakrishna M Kamath AERO
9 AE471A: B Tech Project Dr. Vaibhav Kumar Arghode AERO
10 AE472A: Undergraduate Project Iii Dr. Vaibhav Kumar Arghode AERO
11 AE604A: Computational Fluid Mechanics Dr. Ashoke De AERO
12 AE606A: Unsteady Gas Dynamics Dr. Sanjay Kumar AERO
13 AE608A: Heat Transfer In Aerospace Applications Dr. Vaibhav Kumar Arghode AERO
14 AE612A: Aerodynamics Ii Dr. Mohammed Ibrahim Sugarno AERO
15 AE617A: Boundary Layer Instability And Transition Dr. Navrose AERO
16 AE618A: Finite Element Methods For Fluid Dynamics Dr. Sanjay Mittal AERO
17 AE621A: Turbulence Dr. Alakesh Chandra Mandal AERO
18 AE640A: Autonomous Navigation Dr. Mangal Kothari AERO
19 AE641A: Space Dynamics-I Dr. Ashish Tiwari AERO
20 AE648A: Flight Stability And Control Dr. Raghavendra P Kukillaya AERO
21 AE671A: Aeroacoustics Dr. Arnab Samanta AERO
22 AE672A: Solid Mechanics Dr. C S Upadhyay AERO
23 AE675A: Introduction To Finite Element Methods Dr. Pritam Chakraborty AERO
24 AE681A: Composite Materials Dr. Tanmoy AERO
25 AE687A: Aerospace Struc Analysis Ii Dr. P M Mohite AERO
26 AE695A: Unsteady Combustor Dynamics Dr. Sathesh Mariappan AERO
27 AE696A: Instrumentation, Measurements And Experiments In Fluids Dr. Debopam Das AERO
28 AE712A: Experimental Flow Control Dr. Arun Perumal AERO
29 AE755A: Explosion And Detonation Physics Dr. Ajay Singh AERO
30 BSE221A: Biochemistry Dr. Arun Kumar Shukla, Dr. Dibyendu Kumar Das BSBE
31 BSE222A: Biochemical Engineering Dr. Ashok Kumar BSBE
32 BSE223A: Biochemistry & Biochemical Engineering Lab Dr. Jayandharan Giridhara Rao, Dr. Appu Singh BSBE
33 BSE321A: Structural Biology Dr. Arun Kumar Shukla, Dr. Dibyendu Kumar Das BSBE
34 BSE322A: Bioinformatics & Computational Biology Dr. Nitin Gupta BSBE
35 BSE421A: Tissue Engineering Dr. Dhirendra S Katti BSBE
36 BSE602A: Laboratory Methods Dr. Nitin Mohan BSBE
37 BSE612A: Biochemical Engineering Dr. Ashok Kumar BSBE
38 BSE615A: Bioelectricity Dr. Mainak Das BSBE
39 BSE614A: Tissue Engineering Dr. Santosh Misra BSBE
40 BSE616A: Biopharmaceuticals Dr. Ashwani Kumar Thakur BSBE
41 BSE633A: Bioinformatics And Computational Biology Dr. Ramasubbu S Ramakrishnan, Dr. Hamim Zafar BSBE
42 BSE644A: Optical Microscopy & Bioimaging Dr. Nitin Mohan BSBE
43 BSE652A: Developmental Biology Dr. Jonaki Sen BSBE
44 BSE653A: Functional Genomics Dr. Bushra Ateeq BSBE
45 BSE654A: Human Molecular Genetics Dr. Subramaniam Ganesh BSBE
46 BSE662A: Decision Making And The Brain Dr. Arjun Ramakrishnan BSBE
47 BSE701A: Seminar Dr. Nitin Mohan BSBE
48 BSE702A: Seminar Dr. Nitin Mohan BSBE
49 BSE399A: UG Project (UGP-II) Dr. Santosh Misra BSBE
50 BSE499A: Under Graduate Project IV Dr. Santosh Misra BSBE